Bezpieczeństwo – nie tylko finansowe

29 listopad 2017

Nadszedł czas w którym dni stają się chłodniejsze, pojawiają się pierwsze przymrozki. Wielu z nas postanawia zakupić ciepłą odzież, opał, przygotować się na zbliżającą się zimowa aurę. Wśród rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przymierzając się do zimowych zakupów są odpowiednie opony do samochodu. Wymiana ogumienia zapewni nam nie tylko komfort podróży, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zimowe opony gwarancją bezpieczeństwa

Częstą praktyką jest to, że czekamy z wymianą opon do ostatniej chwili, do czasu, aż pojawią się pierwsze opady śniegu. Czasem wynika to z lenistwa, czasem z braku funduszy na zakup opon. Niekiedy w ogóle rezygnujemy z wymiany tłumacząc się oszczędnością lub wychodząc z założenia, że przecież nic się nie stanie, jeżdżę ostrożnie. Czy warto ryzykować i zwlekać ? Nie warto. Zainwestujmy w wymianę opon, nawet jeśli do tej pory wydawała nam się to niepotrzebna czynność. Po pierwsze- gdy już spadnie śnieg będziemy zdenerwowani, że jeszcze nie wymieniliśmy ogumienia - pamiętajmy o tym, że zapewne nie jesteśmy jedyni w takiej sytuacji, w związku z czym w zakładach, które zajmują się wymianą opon pojawią się kolejki i wydłużony czas oczekiwania na usługę. Unikniemy dodatkowego stresu jeśli zaplanujemy tą czynność wcześniej. Po drugie najważniejszym aspektem wymiany jest niewątpliwie bezpieczeństwo. Opony zimowe stworzone zostały ze specjalnego materiału, który jest przystosowany do warunków, które pojawiają się o tej porze roku, takich jak gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni. Są przystosowane do niższych temperatur dzięki czemu zapewniają dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. Pamiętajmy też o tym, że po wymianie opon, niezależnie od tego gdzie i kiedy będziemy, nie zostaniemy zaskoczeni przez warunki atmosferyczne. Możemy być spokojni nie tylko o siebie, ale również o rodzinę z którą podróżujemy.

Kiedy wymienić opony i na co zwrócić uwagę?

Polskie przepisy nie wymagają zmiany opon na zimówki. Musimy być jednak świadomi tego, że jazda na typowo letnich oponach zimą znacznie zwiększa ryzyko kolizji i wypadków. Pamiętajmy też o tym, że wymaga tego większość ubezpieczycieli. Prawdopodobnie ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania z tytułu polisy autocasco, jeśli w okresie zimowym spowodujemy wypadek jadąc na ogumieniu letnim. Może uznać to za nasze niedbalstwo, a tym samym zakwestionować zasadność odszkodowania. Zaleca się, aby wymienić opony, gdy średnia temperatura przez kilka dni spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Najlepszym okresem zatem będzie październik lub listopad. Opony wymienić możemy na zupełnie nowe lub też używane. W przypadku zakupu nowych opon od autoryzowanego sprzedawcy, mamy gwarancje jakości towaru, w przypadku wymiany opon, na takie które były już używane przez nas lub przez osoby trzecie trzeba pamiętać, aby zwrócić uwagę na ich stan. Opony powinno się wymieniać po kilku sezonach zimowych, jednak przy dobrze składowanych oponach mogą być przydatne nawet do 10 lat. Warto zatem sprawdzić datę produkcji opon, czy nie widać śladów starzenia się gumy – pęknięć, rysek, świadczących o utracie elastyczności. Sprawdźmy wysokość bieżnika oraz czy jest zużyty równomiernie. Wymagany przepisami limit bieżnika to 1,6 mm, jednak, aby opony zimowe spełniały swoja rolę bieżnik nie może mieć mniej niż 4 mm.

Wymiana opon- to też trochę kosztuje

O ile jesteśmy posiadaczami opon zimowych, są w dobrym stanie i możemy je sami wymienić to w zasadzie nie spodziewajmy się żadnych kosztów. Jeśli jednak zamierzamy kupić opony, nie czujemy się też na siłach dokonać ich samodzielnej wymiany i zakładamy, że skorzystamy z pomocy fachowca czekają nas wydatki, które mogą być niejednokrotnie obciążeniem dla naszego budżetu. Zdaniem fachowców najlepiej kupować nowe opony, dopasowane do konkretnego sezonu. Nie każdego jednak na to stać. Ceny opon różnią się w zależności od marki, profilu opony, rozmiaru. Ceny nowych opon to wydatek rzędu kilkuset złotych, używane zakupić można nieco taniej. Wymiana ogumienia z kolei to wydatek kilkudziesięciu złotych lub więcej - w zależności od tego czy korzystamy z usług amatora czy fachowca. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalnego, autoryzowanego serwisu, sprawdzone zostaną dodatkowe parametry np. głębokość bieżnika oraz ogólny stan opon- cena może wzrosnąć.

Pożyczka pozabankowa – ratunek w przypadku braku funduszy

Nie warto przez swoją oszczędność rezygnować z wymiany opon. Jeśli nie stać nas na nowe opony - kupmy używane, ale w dobrym stanie- możemy zawsze poprosić znajomego, który trochę lepiej zna się na samochodach o poradę w kwestii kupowanego ogumienia. Możemy również skorzystać z rozwiązania jakim jest pożyczka gotówkowa w firmie pozabankowej. Pożyczenie niewielkiej, a potrzebnej nam kwoty rozłożonej na dogodny okres spłaty umożliwiający nam terminowe regulowanie naszych rat, pozwoli sfinansować kupno jak i wymianę opon, odpowiadających panującym warunkom atmosferycznym. Firma pożyczkowa będzie od nas wymagała udokumentowanego dochodu, jednak zazwyczaj kwota potrzebna do kupna i wymiany opon jest dostępna na oświadczenie, bez zbędnych formalności. Wniosek możemy złożyć nie wychodząc nawet z domu- przez internet lub telefonicznie. Wystarczy, że podamy kilka podstawowych informacji, które pozwolą zbadać naszą zdolność kredytową. Pieniądze otrzymamy przelewem na konto lub jeśli jest to dla nas wygodniejsze – będziemy mogli odebrać gotówkę osobiście w placówce Poczty Polskiej lub banku PEKAO.

Pomyśl nie tylko o sobie, ale też o innych

Pamiętajmy o tym, że warto zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i swojej rodziny z którą wielokrotnie podróżujemy. Koszt, który poniesiemy w związku z kupnem i wymianą ogumienia jest nieporównywalnie mniejszy, ze szkodami jakie możemy wyrządzić sobie i innym zaniedbując tą kwestie. Wymieniając opony nie będziemy stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, a i nasze poruszanie się po drodze będzie płynne i pewniejsze. Nie tłumaczmy się brakiem środków finansowych, bowiem wiedząc, że czeka nas wymiana opon możemy albo odkładać co miesiąc pewną kwotę pieniędzy, która pozwoli nam sfinansować wymianę albo skorzystać z usług firm pożyczkowych, które w szybki i prosty sposób umożliwią nam uzyskanie potrzebnej kwoty pieniędzy.

Kalendarz

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Współpracujemy z