Aktualności - blog, pożyczki, kredyty, oferty - SMS Kredyt


Odpowiedni dobór nart dla dziecka jest podstawą do tego, aby przygoda z narciarstwem stanowiła dla naszej pociechy przyjemność. Należy pomyśleć o sprzęcie, który będzie wygodny, dobrany pod dziecko oraz zapewni bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich akcesoriów:

1. Buty narciarskie – nie mogą być za duże. Dobry rozmiar zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Rozmiary butów podawane są w centymetrach, więc zmierzmy długość stopy. Do długości, którą otrzymaliśmy dodajmy od 1 do 2 cm, ponieważ stopa dziecka rośnie szybko. Dla początkujących dzieci polecane są buty z jedną klamrą, posiadające miękką skorupę i cholewy niewielkiej długości.

Jeśli kupimy buty ”na zapas”, dziecku będzie ciężko sterować nartami.

Dla większych dzieci ze szczupłą nogą polecane są buty dla juniorów, które będą dobrze trzymały stopę, a dla dzieci, których stopa jest tęższa można sprawdzić buty przeznaczone dla dorosłych, aby dziecko miało odpowiednio dużo miejsca w bucie. Dzieci starsze, jeżdżące lepiej można zaopatrzyć w buty z dwoma klamrami, również miękkimi.

Dla dzieci, które jeżdżą bardzo dobrze, możemy kupić buty z większą ilością klamer.

2. Narty - nie należy kupować nart na kilka lat. Dziecko rośnie i powinno mieć narty dobrane odpowiednio do swojego wzrostu i wagi. Jazda w za długich nartach jest trudniejsza i męcząca, więc dziecko może szybko się zniechęcić.

Narty warto wymieniać co roku, w zależności od tego jak bardzo urosło dziecko i jakie postępy w nauce poczyniło.

Dla małych dzieci, które rozpoczynają naukę, zazwyczaj w wieku 3-5 lat narty powinny być jak najkrótsze: 60-80 cm. Przyjmuje się zasadę, że narty powinny sięgać mniej więcej „do pachy”, czyli ok 25-30 cm mniej niż wzrost dziecka. Narty nie mogą być również za krótkie, na pewno nie krótsze niż do pachy, ciężko będzie bowiem „przesiąść się" dziecku na dłuższe narty, które są bardziej stabilne przy szybkiej jeździe.

Wybierając sprzęt dla starszych dzieci przyjmijmy zasadę: wzrost dziecka minus 5-10 centymetrów. Jeśli przekroczymy podane wartości dziecko będzie musiało używać większej siły podczas jazdy i może się szybko zniechęcić.

Dzieciom w wieku 6-12 lat, które dopiero zaczynają naukę stosujemy przy doborze nart tą samą zasadę co wyżej. Dla dzieci, które jeżdżą już na nartach można wydłużać narty, mogą one sięgać już do barków, a jeśli dziecko dobrze radzi sobie z jazdą można dobrać narty sięgające do brody czy nosa. Starszym dzieciom można dobierać narty zbliżone do dorosłych, jednak powinny być to narty juniorskie, które są lżejsze, bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej się prowadzą, nie obciążają kośćca i mięśni.

3. Taliowanie, promień skrętu i rdzeń – promień skrętu wiąże się z taliowaniem i rozmiarem. Taliowanie określa szerokość narty w milimetrach – kolejno – na dziobach, w talii oraz w piętkach. Długość nart dobiera się w zależności od umiejętności, wzrostu i preferowanego stylu narciarskiego. Im narta krótsza, o mniejszym promieniu skrętu, tym łatwiejsza w manewrowaniu, ale za to mniej stabilna przy dużych prędkościach.

Dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z nartami, narty powinny być dobrze wytaliowane, by ułatwiały wchodzenie w skręt. Dla nart dziecięcych wynosi on około 65-75 milimetrów.

Jeśli dziecko posiada już umiejętności jeździeckie możemy zdecydować się na sprzęt o mniejszym promieniu skrętu. Dziecko będzie mogło dzięki temu szybciej i przyjemniej skręcać.

Rdzeń nart dla dzieci powinien być wykonany z kompozytów ze względu na ich lekkość oraz elastyczność.

4. Wiązania - umożliwiają przymocowanie butów do nart i wypięcie w razie upadku. Dla mniejszych dzieci w wieku od 3 - 5 lat zaleca się wybór wiązań ze skalą wypięcia nie większą niż 2,5. Dla starszych dzieci wartość ta powinna wzrosnąć do 4,5 lub więcej - w zależności od wagi dziecka.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, regulację wiązań najlepiej powierzyć profesjonaliście.

Przy kompletowaniu sprzętu narciarskiego dla dziecka nie należy zapomnieć również o:

  • kasku – obowiązkowy element wyposażania, zapewniający bezpieczeństwo
  • kijkach narciarskich – najlepszym sposobem ich doboru jest ujęcie kijka narciarskiego za czubek i oparcie go o ziemię. Ramię powinno zgiąć się w łokciu pod kątem prostym. Kije należy wymieniać wraz z rozwojem dziecka. Zbyt krótkie kijki zmuszają do pochylania się. Natomiast przy zbyt długich trzeba się nadmiernie prostować. Obie pozycje skutkują niestabilną pozycją, brakiem rytmu w jeździe, nadmiernym zmęczeniem mięśni. Dla dzieci najlepsze są kompozytowe kijki narciarskie– są tańsze i lżejsze.

Jeśli nie masz doświadczenia w kwestii doboru sprzętu narciarskiego dla dziecka lub obawiasz się, że dokonany przez Ciebie wybór może być niewłaściwy, warto skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu narciarskiego lub poradzić się sprzedawcy w specjalistycznym sklepie. Zawsze trzeba powiedzieć o swoich umiejętnościach, tak aby poprawnie dobrać sprzęt. Przy małych dzieciach, które zaczynają przygodę z nartami warto najpierw udać się np. do szkółki narciarskiej i poćwiczyć z instruktorem, wypożyczając na miejscu sprzęt.

Jazdę na nartach można rozpocząć nie tylko w sezonie zimowym. W wielu miastach otworzono specjalne sztuczne stoki czynne cały rok np. Ski Arena we Wrocławiu czy Skimondo Gdańsk, Dolomity Sportowa Dolina Bytom. Na miejscu dostępny jest sprzęt, instruktorzy, pod których okiem dziecko może nabyć podstawowe umiejętności lub podszlifować swoje zdolności.

Kalendarz

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Współpracujemy z