Jak zorganizować dziecku ferie?

23 styczeń 2018

Ferie – czas w którym nasze pociechy mogą zregenerować siły przed kolejnymi miesiącami zajęć szkolnych, a my możemy spędzić z nimi więcej czasu. Jeśli udało nam się uzyskać urlop na czas ferii jesteśmy w komfortowej sytuacji, jednak jeśli urlop mamy ograniczony czasowo lub nie mamy go wcale zastanawiamy się jak zorganizować dziecku czas, aby nie tylko odpoczęło, ale też dobrze go wykorzystało, nie nudząc się.

Wysłuchaj dziecka

Niezależnie od tego czy będziemy spędzali ferie z dzieckiem czy też musimy organizować dla niego opiekę, opcji ciekawego wykorzystania czasu przez dziecko jest wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności, od oferty placówek kulturalnych, dydaktycznych dostępnych w naszej okolicy, a także od zasobności naszego portfela. Po pierwsze powinniśmy porozmawiać z dzieckiem jak chciałoby spędzić wolny czas. Może nasza pociecha ma sama na siebie pomysł, interesuje się czymś szczególnie i chciałaby to zainteresowanie pogłębić. Na pewno konsultacja z dzieckiem pomoże nam podjąć decyzję o sposobie organizacji ferii w taki sposób, aby dziecko było w pełni zadowolone, nie nudziło się i nie męczyło nimi. Jeśli nasze dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań, możemy zasugerować jakie mamy dla niego rozwiązania, podsunąć pomysły oraz dopytać jaki sposób wolnego czasu jest najbardziej interesujący.

Gdzie i jak ciekawie spędzić czas?

Biorąc pod uwagę zainteresowania dziecka poszukajmy dostępnych kursów, zajęć, które pomogą dziecku rozwinąć jego zainteresowania. Sprawdźmy ofertę domów kultury, klubów dziecięcych, klubokawiarni, które czasami oferują zajęcia specjalnie przygotowane dla dzieci na okres ferii. W dzisiejszych czasach placówki prześcigają się w oferowaniu przeróżnych atrakcji- poczynając od kursów szycia dla nastolatek, kursów pamięci ułatwiających uczenie, po wycieczki do kina, teatru, na basen, zajęcia związane z majsterkowaniem, eksperymentowaniem. Popytajmy także o zajęcia dodatkowe organizowane przez szkoły w świetlicach, bibliotekach. Sprawdźmy ofertę zimowisk i obozów dla dzieci, półkolonii – być może zapisanie dziecko na naukę jazdy na nartach okaże się strzałem w dziesiątkę. Wielu z nas udaje się zorganizować urlop na czas ferii - możemy wówczas gdzieś z dzieckiem wyjechać, aby odpocząć od codzienności. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny, a dobrze zorganizowany wyjazd- nawet niewielkim kosztem pozostawi niezapomniane wspomnienia. Pamiętajmy, że wspólny wyjazd nie musi oznaczać np. tygodniowego pobytu w górach, czy wyjazdu za granicę. Możemy zorganizować sami wycieczkę podczas której skupimy się na odkrywaniu najciekawszych miejsc okolicy w której mieszkamy, możemy uzbrojeni w przewodnik wspólnie odkrywać florę i faunę zamieszkującą pobliski las, czy po prostu zrobić z dzieckiem to na co zazwyczaj brakuje nam czasu, a wiemy że sprawiłoby to naszej pociesze wiele radości.

Znów te finanse

Myśląc o feriach myślimy również o finansach. Wspólna wycieczka po okolicy wcale nie musi wiązać się z dużym kosztem, wspólne lepienie bałwana czy spacery są bezcenne, jednak jeśli chcemy zapisać dziecko na jakieś zajęcia dodatkowe, czy skorzystać z oferty półkolonii lub zimowiska musimy już brać pod uwagę pewne wydatki. Kursy organizowane podczas ferii to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od ilości zajęć, ich specyfiki. Półkolonie, zimowiska to koszt kilkuset i więcej złotych. Zdarzają się zajęcia organizowane bezpłatnie, jednak są one niestety w mniejszości, często nie są również szeroko promowane ze względu na ograniczona liczbę miejsc. Jeśli zależy nam na uatrakcyjnieniu dziecku czasu, rozwijaniu jego pasji, a brakuje nam na chwile obecną finansowania, które zapewni udział naszej pociechy w interesujących zajęciach skorzystajmy np. z pożyczek gotówkowych oferowanych przez firmy pozabankowe. Pożyczki takie bardzo często można rozłożyć na raty, gotówkę z kolei możemy otrzymać bardzo szybko po dopełnieniu wszystkich formalności- jest ich zazwyczaj niewiele i ograniczają się do podania podstawowych danych we wniosku pożyczkowym. Po zweryfikowaniu przez pożyczkodawcę naszej zdolności kredytowej oraz uzyskaniu przez nas pozytywnego wyniku sprawdzenia w bazie BIK oraz BIG Infomonitor otrzymamy pożyczkę w sposób, który zadeklarowaliśmy we wniosku- albo przelewem na konto albo odbierzemy pieniądze w placówce banku PEKAO S.A lub na poczcie.

Warto inwestować w dziecko

Warto pomyśleć jak dobrze zorganizować dziecku czas. Jeśli odpowiednio dobierzemy zajęcia dla naszej pociechy, zgodnie z jej zainteresowaniami, oczekiwaniami możemy mieć również pewność, że dobrze wydamy pieniądze- jeśli zajęcia okażą się płatne. Być może dzięki dodatkowym zajęciom nasze dziecko odkryje w sobie pasję, którą postanowi rozwijać. Pamiętajmy, że spędzony wspólnie z dzieckiem czas, czy w domu rodzinnym czy poza nim zawsze pozostawi pozytywny ślad w psychice dziecka. Zadbajmy zatem o to, aby albo samemu zapewnić dziecku atrakcje podczas ferii albo powierzyć to zadanie profesjonalistom, doświadczonym nauczycielom, którzy pomogą dziecku odkryć jego możliwości.

Kalendarz

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Współpracujemy z