Święta- jak zadbać o to, aby nas nie zrujnowały finansowo

18 grudzień 2018

Niebawem święta Bożego Narodzenia. Święta, które napawają nas radością, skłaniają do przemyśleń. Czas rodzinnych spotkań jak i przedświątecznych przygotowań, które niejednokrotnie stanowią dla nas wyzwanie- nie tylko logistyczne, ale i finansowe. Jak przygotować się do świąt, aby nie stanowiły dla nas obciążenia finansowego, któremu nie jesteśmy w stanie podołać?

Przemyśl, zaplanuj, działaj

Większość z nas przygotowuje rodzinną kolacje w domu. Zapraszamy najbliższą rodzinę, przygotowujemy się zgodnie z tradycją na niespodziewanego gościa. Porządkujemy nasze mieszkanie, kupujemy prezenty. Jeśli nie przemyślimy dobrze naszych działań będą one chaotyczne, przysporzą nam sporo stresu oraz zrujnują nasz portfel. Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek działanie, usiądźmy spokojnie i przemyślmy co chcemy zrobić, na czym nam zależy, jak chcielibyśmy, aby nasza Wigilia wyglądała. Zastanówmy się nie tylko co przygotować na uroczystą kolację i kolejne dni świąteczne, ale również jakie prezenty zakupić jeśli chcemy obdarować nimi najbliższą rodzinę.

Jak wybrać odpowiedni prezent?

Wiele osób lubi dawać prezenty, jeszcze więcej lubi je otrzymywać. Jednak, aby i obdarowany i osoba obdarowująca byli zadowoleni kwestie prezentu trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli jesteśmy pewni co wręczyć najbliższej osobie- sprawa jest prosta, kupujemy i jesteśmy spokojni. Jeśli jednak mamy wątpliwości co mogłoby sprawić radość, trzeba poważnie zastanowić się nad tym co chcemy kupić. Najlepiej delikatnie podpytać osobę której chcemy wręczyć prezent co by chciała otrzymać- będziemy mieć wtedy gwarancje, że wręczymy prezent który sprawi radość i nasze pieniądze będą dobrze wydane – w tym przypadku jednak wyeliminujemy element zaskoczenia. Jeśli chcemy sprawić osobie obdarowywanej niespodziankę zastanówmy się jakie ta osoba ma pasje, czym się interesuje lub co ją zaciekawiło w ostatnim czasie, może przypadkowo usłyszeliśmy w jakiejś rozmowie co jest potrzebne lub jesteśmy w stanie spytać się kogoś kto może wiedzieć więcej w tym temacie. Jeśli mimo wszystko trudno wyczuć jaki prezent kupić, zakupmy coś co będzie uniwersalne/ praktyczne- możemy wybierać z artykułów domowych, które ułatwią codzienne funkcjonowanie, jeśli jesteśmy pewni rozmiaru osoby obdarowywanej możemy zakupić odzież. Ryzykowne jest kupowanie perfum czy kosmetyków- trudno jest trafić w gust, wiele osób ma również alergie na niektóre składniki kosmetyków dlatego zamiast przyjemnie zaskoczyć możemy zaszkodzić

Jak przygotować kolację, aby nie zbankrutować?

Oprócz prezentów kolejnym wyzwaniem przedświątecznym jest przygotowanie Wigilijnej kolacji. Zazwyczaj przygotowujemy za dużo, przez co wiele produktów marnujemy i wyrzucamy. Na pewno przedświąteczne zakupy pochłoną sporą część naszych środków finansowych, dlatego również w tym przypadku warto przemyśleć jak je zrobić, aby ograniczyć wypływ gotówki z naszego portfela. Powinniśmy zacząć od tego ile osób będzie uczestniczyć w kolacji jak i również czy przewidujemy jakiś gości w kolejne dni świąteczne – jest to istotna informacja, ponieważ pozwoli nam określić ile jedzenia trzeba będzie zakupić. Następnie powinniśmy zastanowić się jakie potrawy świąteczne chcielibyśmy przygotować – dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie określić jakie składniki będą nam niezbędne. Najgorsze co możemy zrobić, to wybrać się na zakupy bez konkretnego planu, pomysłu na naszą kolację- wówczas nie dość, że szybko zmęczymy się przemierzając sklepowe korytarze, to jeszcze wydamy sporo pieniędzy na rzeczy, które ostatecznie okażą się nam niepotrzebne. Zróbmy listę zakupów uwzględniającą produkty potrzebne do przygotowania kolacji oraz obiadu w kolejne dni świąteczne, dowiedzmy się czy nasi goście zamierzają również przynieść ze sobą jakieś potrawy- dzięki czemu moglibyśmy ograniczyć nasze wydatki. Nie kupujmy na zapas- w obecnych czasach bardzo dużo jedzenia jest marnowane, wyrzucane, kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie zjeść- tym samym wyrzucamy nie tylko jedzenie, ale i pieniądze które moglibyśmy przeznaczyć na zupełnie co innego. Jeśli chcemy kupić więcej, zastanówmy się jak możemy wykorzystać jedzenie, które nie zostanie zużyte, czy da się je zamrozić, aby wykorzystać je w późniejszym czasie, czy możemy je jakoś przetworzyć i wykorzystać w inny dzień. Wszystkie te zabiegi pozwolą nam ograniczyć nasze wydatki, które i tak zazwyczaj w okresie przedświątecznym są spore.

Pożyczka pozabankowa na święta?

Jeśli po dokonaniu przez nas analizy tego co musimy kupić wiemy, że nasz portfel opustoszeje lub może nam zabraknąć gotówki, musimy zastanowić się skąd w takiej sytuacji weźmiemy pieniądze. Z pomocą przyjdą nam firmy pozabankowe, które oferują pożyczki gotówkowe spłacane w ratach, dzięki czemu rozłożymy na dłuższy okres spłaty nasze zobowiązanie, taką firmą jest np. SMS Kredyt. Gotówkę możemy po złożeniu wniosku pożyczkowego i uzyskaniu decyzji pozytywnej otrzymać jeszcze tego samego dnia albo bezpośrednio do ręki- korzystając np. z usługi Autowypłaty w banku Pekao S.A. lub Giro Płatności, która dostępna jest w placówkach banku pocztowego. Pieniądze możemy również otrzymać przelewem na konto. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej pożyczkodawcy lub udać się do jednej z placówek pośrednictwa finansowego współpracującej z firmą pożyczkową, aby zawnioskować. Pożyczkę możemy uzyskać również kontaktując się telefonicznie z pożyczkodawcą. Skorzystanie z oferty pożyczek pozabankowych jest rozwiązaniem, które uratuje nas w sytuacji nagłego braku gotówki, bowiem decyzje podejmowane są przez firmy pożyczkowe zazwyczaj bardzo szybko- znaczna część wniosków jest rozpatrywana w sposób automatyczny. Jeśli nie posiadamy negatywnej historii kredytowej w bazach Biur Informacji Gospodarczej oraz BIK S.A. , mamy stałe źródło dochodów nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem decyzji pozytywnej.

Świąteczna gorączka?

Mimo, że święta często kojarzą się z zabieganiem, nie popadajmy w przedświąteczną gorączkę- nie kupujmy rzeczy, które są nam niepotrzebne, nie kupujmy w nadmiarze, przemyślmy to co chcemy kupić i spokojnie bez stresu przygotujmy się do świąt z głową. Szukajmy promocji, okazji dzięki którym możemy trochę zaoszczędzić. Weźmy pod uwagę skorzystanie z oferty firm pozabankowych jeśli spodziewamy się, że przygotowania świąteczne pochłoną więcej gotówki niż się spodziewaliśmy. Pamiętajmy, że rozwiązania tego typu tworzone są przez ludzi dla ludzi- jeśli dobrze wybierzemy ofertę nie odczujemy żadnego obciążenia, pod warunkiem oczywiście terminowej spłaty.

Kalendarz

« Maj 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31