Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

15 lipiec 2019

Lato i wakacje w pełni. Wiele osób rozpoczęło już swój wypoczynek, inni jeszcze czekają na urlop. Są również tacy, którzy dopiero zastanawiają się jak i gdzie spędzić swój wolny od pracy czas. Pomysłów na wypoczynek jest wiele. Można je zrealizować samodzielnie lub korzystając z pomocy i możliwości innych osób.

Wakacje z biurem podróży

Dużą popularnością cieszą się wycieczki zagraniczne. Mając do wyboru spędzenie urlopu nad pięknym polskim morzem lub w górach, gdzie ceny w ostatnich latach mocno poszybowały w górę, a pogoda nie zawsze nas rozpieszcza, wielu z nas woli wybrać zagraniczne kierunki podróży i mieć gwarancje pięknej pogody. Najłatwiejszym sposobem na zorganizowanie takiego zagranicznego urlopu jest wybranie się do biura podróży, które przedstawi nam kompleksową ofertę i załatwi za nas wszystkie formalności. Pracownik biura poleci nam ciekawe oferty, odpowiadające naszym wymaganiom, opowie o ich szczegółach. W biurze podróży po wybraniu interesującej nas wycieczki, podpiszemy umowę, która określa sposób realizacji wyjazdu, zakres odpowiedzialności, ubezpieczenie. Będziemy mieli zapewnione przeloty, opiekę na lotnisku, transport do hotelu. Polski opiekun wycieczki podpowie jak wynająć samochód, gdzie szukać pomocy w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Biuro podróży zaoferuje także możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek fakultatywnych, podczas których polski przewodnik opowie o ciekawostkach związanych z danym rejonem, pokaże interesujące miejsca. Wycieczki takie jednak zazwyczaj mają bardzo napięty harmonogram, w związku z czym czas na zwiedzenie wielu atrakcji jest ściśle ograniczony i zwiedzanie odbywa się w pośpiechu. Niewątpliwie skorzystanie z oferty biura podróży jest wielkim ułatwieniem dla osób, które nie mają czasu na szukanie wyjazdu na własną rękę i nie chcą zawracać sobie głowy formalnościami związanymi z wyjazdem. Oferta biur podróży dotyczy jednak zazwyczaj najbardziej popularny i obleganych kierunków i nie należy do najtańszych rozwiązań. W tym przypadku również jesteśmy ograniczeni ściśle terminem podróży proponowanym przez biuro. Pamiętajmy, że jadąc z biurem podróży będziemy korzystać z oferty hotelu w którym się zakwaterowaliśmy, często kończy się to na spędzaniu czasu przy basenie hotelowym wśród rodaków, tracąc przy tym często poczucie, że gdzieś wyjechaliśmy. Nie poznajemy przez to kultury danego kraju, nie doświadczamy codziennego życia jego mieszkańców. Pamiętajmy także, że nie zawsze opis i zdjęcia hotelu, okolicy w której się znajduje odpowiadają rzeczywistości, czasami możemy być bardzo zaskoczeni jakością świadczonych usług. Istnieje również ryzyko, że biuro które wybierzemy ogłosi upadłość, co może nam skutecznie popsuć wakacje.

Wyjazd na własną rękę – warto spróbować

Jeśli nie chcemy być uzależnieni od tego co oferuje biuro podróży warto spróbować zorganizować wyjazd za granicę na własną rękę. Taki wyjazd może okazać się tańszy niż oferta biura. W tym przypadku sami decydujemy kiedy rozpocząć i zakończyć urlop, nie jesteśmy ograniczeni terminami oferowanymi przez biuro podróży. Najlepiej zacząć od wyszukania lotu, który jest atrakcyjny cenowo. Na stronach linii lotniczych należy systematycznie sprawdzać oferty, bowiem tanie loty pojawiają się dość często, ilość miejsc w promocyjnych cenach jest jednak ograniczona. Warto zaglądać również do wyszukiwarek lotów, które zbierają dane połączeń z różnych linii na różne trasy, dzięki czemu w jednym miejscu mamy informacje na temat różnych dostępnych możliwości . Gdy znajdziemy już tani przelot w upatrzone miejsce, sprawdźmy ofertę hoteli, prywatnych kwater dostępnych w miejscu do którego się wybieramy. Warto zajrzeć do różnych porównywarek hoteli, baz noclegowych, przeszukać oferty wynajmu prywatnych mieszkań od osób które czasami znacznie taniej niż hotele udostępniają swoje mieszkania turystom, zapewniając kompleksowe usługi np. transport z i na lotnisko, podpowiedź gdzie warto zjeść, co zwiedzić. Wynajmując pokój, mieszkanie od prywatnej osoby możemy wczuć się w codzienne życie mieszkańców danego kraju, zobaczyć to życie od podszewki. Są również serwisy, które zawierają oferty opieki nad czyimś domem w zamian za darmowy dach nad głową tzw. house sitting. W tym przypadku w zamian za opiekę sprawowaną nad domostwem właściciela pod jego nieobecność i dodatkowo np. nad jego zwierzętami lub drobne prace porządkowe możemy spędzić swój urlop zupełnie za darmo. Oczywiście to rozwiązanie dla odważnych, którym warto się zainteresować, jednak przed skorzystaniem z takiej opcji niezbędne jest dobre rozeznanie się w sytuacji do kogo dokładnie mamy przyjechać i czego wymaga od nas właściciel mieszkania, domu w którym będziemy mieszkać. Jeśli mamy już zarezerwowany lot oraz zakwaterowanie, zorientujmy się co chcemy zobaczyć za granicą, jak zakupić najtaniej wejściówki do atrakcji, które chcemy zwiedzić, poczytajmy opinie jak sprawnie i tanio poruszać się po danym rejonie. Niewątpliwie wyprawa na własna rękę daje nam możliwość dużej swobody na wakacjach, sami decydujemy o tym gdzie się zatrzymamy, co i kiedy zwiedzimy, co, gdzie i kiedy będziemy jeść. Choć do takiego urlopu trzeba się przygotować i poświęcić czas na wyszukanie odpowiedniego lotu, noclegu i zorganizowanie pobytu, samodzielna organizacja wakacji zagranicznych pozwala zaoszczędzić nam często pieniądze, a zazwyczaj do tego wszyscy dążymy.

Twoje wakacje i Twój wybór

Urlop to czas na który każdy z nas czeka przez cały rok. Jedni odkładają na niego pieniądze systematycznie, inni szukają rozwiązań, które pozwolą im sfinansować wymarzone wakacje. W przypadku braku funduszy możemy skorzystać z oferty firmy oferującej pożyczki pozabankowe. Rozwiązanie to pozwoli w szybki i prosty sposób sfinansować urlop, jeśli nie pomyśleliśmy wcześniej o oszczędzaniu ten cel. Niezależnie od tego w jaki sposób sfinansujemy i zorganizujemy sobie wakacje- czy z biurem podróży czy samodzielnie, każdy powinien dopasować sposób realizacji swojego urlopu do swoich oczekiwań i preferencji. Wszystko zależy od naszych upodobań i pomysłu na spędzenie czasu w sposób, który najbardziej nam odpowiada.

Kalendarz

« Lipiec 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Współpracujemy z