Wyprawka i przygotowanie do szkoły

14 sierpień 2019

 

Nieubłaganie zbliża się czas powrotu do szkoły lub rozpoczęcia przedszkola. Dla rodziców, ale również i dzieci to wzmożony okres przygotowań do nowego roku szkolnego pełnego wyzwań i obowiązków. Przygotowanie do szkoły wiąże się ze skompletowaniem wyprawki, a także oswojeniem się z myślą o tym, że czeka nas czas wzmożonej pracy, koncentracji i dodatkowych zadań, od których zdążyliśmy się już odzwyczaić.

Kompletowanie wyprawki

Pierwszą rzeczą o której rodzice myślą pod kątem przygotowania do szkoły jest wyprawka. To zestaw książek i przyborów, które będą dziecku niezbędne do nauki i pracy na zajęciach szkolnych czy przedszkolnych. Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej zostaną zaopatrzeni w podręczniki, materiały edukacyjne oraz ćwiczeniowe przez szkołę. Wspomniane materiały zostaną zapewnione w przypadku zajęć obowiązkowych w kształceniu ogólnym. W przypadku zajęć nieobowiązkowych, takich jak religia, wychowanie do życia w rodzinie, czy dodatkowych np. dodatkowe języki, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rodzice będą musieli zakupić książki sami. W związku z tym, że książki są własnością szkoły, trzeba o nie dbać, w przeciwnym wypadku szkoła może zażyczyć sobie zwrotu pieniędzy, nie dotyczy to materiałów do ćwiczeń, które każdy uczeń dostaje na własność. Wykaz książek wymaganych przy przedmiotach nieobowiązkowych, dodatkowych podawany jest zazwyczaj przez szkołę, dostępny powinien być też w księgarniach współpracujących z daną placówką. W przedszkolach zazwyczaj to opiekunowie kupują podręczniki, na które składają się rodzice. Oprócz książek, wyprawka to też przybory, które obowiązkowo powinien posiadać każdy uczeń: sportowe buty i strój, który będzie wykorzystywany podczas zajęć wychowania fizycznego, zajęć na basenie, piórnik i przybory szkolne typu: długopis/pióro, kredki, temperówka, gumka do zmazywania, bloki rysunkowe i techniczne, farby plakatowe, pędzle, plastelina, linijka, cyrkiel, plecak. Przyda się też śniadaniówka na posiłek, który dziecko zabiera do szkoły oraz bidon na wodę lub sok. Często rodzice przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaopatrują dzieci w nowe ubrania- spodnie, koszule, buty- jest to okazja do wymiany już zużytych rzeczy. Strój galowy również stanowi element wyprawki- choć przydaje się tylko sporadycznie, podczas ważnych uroczystości, w szczególności na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, powinien znaleźć się w garderobie każdego ucznia. Biała koszula, granatowe spodnie czy spódnica lub sukienka w stonowanych kolorach to rzeczy, które przydadzą się na pewno nie tylko na uroczystości szkolone, ale również wydarzenia rodzinne, wyjścia okolicznościowe wymagające galowego ubioru.

Początek szkoły to nie tylko wyprawka

Rozpoczęcie roku szkolnego to dla wielu dzieci, zwłaszcza tych które idą do szkoły lub przedszkola po raz pierwszy ważne wydarzenie. To zmiana w życiu tak istotna, że warto o tym porozmawiać i przygotować naszą pociechę na to co będzie się działo, czego dziecko może się spodziewać. Pozytywne nastawienie psychiczne jest bardzo ważne i na pewno ułatwi zaadaptowanie się do nowych warunków i obowiązków. Wspólne przygotowanie wyprawki, zakupy podczas których pozwolimy dziecku wyrazić swoje zdanie i wybrać przybory będą dobrym początkiem przygotowania do szkoły. Dziecko odczuje, że czeka je cos ważnego do czego trzeba się przygotować. Rozmowa z dzieckiem- niezależnie od jego wieku, o czekających go obowiązkach, przedstawienie orientacyjnego planu dnia, zapewnienie o wsparciu w każdej sytuacji pozwoli poczuć mu się bezpiecznie i być pewnym, że może w rodzicu mieć oparcie i zwrócić się do niego z problemami, które mogą się pojawić. Warto wspólnie z dzieckiem zastanowić się przed rokiem szkolnym, w jakich zajęciach dodatkowych chciałoby uczestniczyć, co je interesuje i jak można by te zainteresowania rozwijać. Jest to również element przygotowania, o który warto zadbać wcześniej.

O przygotowaniu do szkoły warto pomyśleć wcześniej

Przygotowując wyprawkę szkolną pamiętajmy nie tylko o materiałach, które musimy kupić, ale przede wszystkim o dziecku, któremu wszystkie zakupione rzeczy będą miały służyć. Wspólne zakupy i rozmowy będą sprzyjać pogłębianiu więzi między rodzicem, a dzieckiem. Same przygotowania na pewno będą stanowiły również wyzwanie finansowe dla niejednej rodziny. Warto zainteresować się zatem tematem wcześniej, zorientować w cenach, poszukać promocji, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze. Warto odwiedzić hurtownie, podpytać znajomych, gdzie kupują przybory szkolne, przejrzeć oferty w Internecie. W razie potrzeby dodatkowe wsparcie finansowe możemy uzyskać wnioskując o pożyczkę pozabankową. W przypadku braku wystarczającej ilości gotówki, nagłej potrzeby, możemy skorzystać z pożyczki w SMS Kredyt. Intuicyjny wniosek, szybki proces, dogodne sposoby wypłaty środków-warto na to zwrócić uwagę. Wniosek można wypełnić przez Internet, skontaktować się z pożyczkodawcą telefonicznie lub zgłosić się do biura pośrednictwa kredytowego, posiadającego w swojej ofercie pożyczki SMS Kredyt i zawnioskować o dodatkowe środki.

Kalendarz

« Lipiec 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Współpracujemy z